Bakım

Bu köpeklerin kürkü iki katmandan oluşur. Birincisi deriyi kaplayan, yumuşak tüylü katman, ikincisi de daha uzun, yoğun tüylerden oluşan koruyucu katmandır. Normal şartlar altında, bir Alman Kurdunun tüy bakımı düzenli tarama ve banyoyla sağlanabilir. Üstteki koruyucu tüyler yıl boyunca hep dökülürken, alttaki katman yılda 2 kere dökülür.

Eğer Alman Kurdunuzun tüylerine düzenli bakım uygulamazsanız, alt katmanın sağlıksızlaşıp matlaşma riski vardır. Bu da deride döküntülere ve yer yer kel bölge oluşumuna sebep olabilir, o yüzden tüy bakımını ciddiye almak gerekir. Üstelik tüylerin bakımını yapmadan bırakırsanız, uzadıkça cildin nefes almasını engelleyeceklerinden, köpeğiniz için daha ciddi sağlık problemleri de yaratabilirler.

Günlük ve haftalık bu taramalar bir süre sonra köpeğinizin tüy dökme miktarını da azaltacaktır. Ayrıca bu bakım esnasında köpeğinizin cildini yakından göreceğinizden, ciltteki pire vb organizmalar varsa önlem alabilirsiniz. Cilt kurumasını engellemek için de yılda en fazla 2 kere yıkamalısınız. Ayrıca, beslenme alışkanlıklarının da cilt üzerindeki etkisi unutulmamalı, ve besinlerin kalitesine dikkat edilmelidir.

alman kurdu tüy bakımı

Alman Kurdu Bakım İpuçları

Köpeğinizin tüylerini tararken kafasından başlayın, ve kuyrukla beraber tüm kürkü tarayın. Ardından metal dişli bir tarakla üzerinden geçin ve arada kalmış zayıf tüyleri de alın. Lastik bir tarakla yapacağınız son tarama işlemi de tüylere parlaklık kazandıracak ve köpeğiniz için masaj niteliği taşıyacaktır. Özellikle de genel tüy dökme mevsiminde, arkadan başlayarak öne doğru usturalı bir tarak yardımıyla tüylerini taramanız tavsiye edilir. Usturalı tarakları kullanırken oldukça dikkatli olmak lazımdır. Tüy dökme mevsiminde oldukça işe yarayan bu aleti köpeğiniz üzerinde kullanırken özen göstermeniz gerekir.

Bu alet çok ufak baskılarla köpek üzerinde uygulanmalı, hatta mümkünse işlem 2 kişi tarafından yapılmalıdır. Tırmıklı taraklar da bu tarz bakımlar için kullanılabilir, üstelik deriye masaj yaptığı için daha çok tercih sebebi olabilir. Köpeğinizi banyodan sonra, daha tüyler tam kurumamışken taramaya alırsanız, tüylerin daha kolay gelmesini sağlarsınız. Ayrıca bir güderi parçası yardımıyla tüyleri parlatabilirsiniz.

Alman kurdunun tüylerine hiç bir şekilde makas değmemelidir. Tüylerinin kırpılması bu cins için alışıldık bir şey değildir. Tüylerinin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, bir öne bir arkaya doğru tarayabilirsiniz.

alman kurdu bakımı

Alman Kurdu nasıl bir günlük bakıma ihtiyaç duyar?
 
 

Alman Kurtları nasıl beslenmeli?